Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Chamík je tvoreček hmyzožravý, tudíž pokud si ho budete chtít pořídit, měli byste vzít v potaz fakt, že kromě chamíka s vámi budou domácnost sdílet minimálně cvrčci (a to nejen v plastových krabičkách z obchodu, ale bohužel i všude okolo- ono se to uhlídat nedá). Jako doplněk stravy můžete nabídnout ovoce (jablka, mandarinky, banány, hrozno, nektarínky atd.- velikost musí být přímo úměrná velikosti chamíka!), ale i květ pampelišky. Yoda první rok ovoce nechtěl, ale pak se proměnil na všežravou bestii a teď sní prakticky všechno, co mu nabídnu. A vsadím se, že až bude větší, tak si nenechá ujít příležitost sežrat naše dva kocoury. Kouká se po nich dost mlsně... (ale oni po ňom taky...)

Co všechno krmím:

  • cvrčci- ti jsou převážnou složkou Yodovy potravy, neboť jsou stále k dostání v obchodě- do krabičky jim hodím vždy nějakou kapii, mrkev nebo okurku, aby nabrali vodu a popřípadě beta karoten (z mrkve a červené papriky)
  • vitamíny a vápník- jelikož cvrčci z obchodu vyrůstají na kartonu, a prakticky neobsahují nic, musím je posypávat vitamíny a vápníkem- když byl Yoda malej, tak na nich dostával zhruba 4krát týdně pouze Biomin H (čistý vápník) a zbytek dní byl mix Plastinu a Roboranu pro drůbež (1:1). Občas dostal cvrčky bez posypu, občas hladovku, občas na nich měl přípravek Reptivite (to jsou jenom vitamíny a minerály). Teď už je to trochu jinak, protože hladovek má mnohem víc, takže se to posouvá podle nich
  • kobylky a sarančata- Yoda miluje léto, protože to chodím každé ráno na louku pro čerstvé papání :-) Výhodou je, že tito hmyzáci se nemusí posypávat, protože vyrostli v přírodě, tudíž v sobě výživné látky mají
  • mouchy- ty má Yodýs asi nejradši, děsně ho baví je střílet
  • motýli- o motýlech se říká, že jsou to takové "bonbónky"- tím se myslí, že stačí jeden za čas, jinak se chamíkovi udělá z většího počtu zle ;-)
  • ovoce- když má Yoda vícedenní hladovku, dopřeju mu uprostřed toho půstu trošičku ovoce (výčet viz výše)
  • VODA- mám kapátko, které mu nabízím- když chce, tak přijde blíž a začne pít, když nechce, tak nic.... Někteří chamíci jsou plaší a raději pijí tak, že olizují rostliny, což není případ mého mazlíka :-)

 

Obrazek 

Obrazek